Родителите често питат как да подготвят детето си за първото посещение при детски психолог. „Трябва ли да кажа на детето си за срещата? Какво да му кажа? А ако детето ми не иска да ходи?“
Това са нормални притеснения и наистина има значение как ще подходите към тях. Не е необичайно родителите да бъдат толкова тревожни, колкото децата си при първата консултация. По-долу ще дам няколко съвета, които да ви помогнат при планиране на срещата на детето ви с психолог.
Времето е от значение.
Изберете спокоен момент, за да поговорите с детето си за предстоящата консултация при детски психолог. Важно е да подчертаете, че това не е наказание, а начин да получите помощ, когато имате нужда от нея. Не бива да го обсъждате по време на спор или след труден ден, тъй като това може да повиши безпокойството у детето.
Поднесете информацията за срещата с лекота и ентусиазъм, като подчертаете, че психологът е тук, за да помага и подкрепя. Обяснете, че ще има разговор, в който детето ще може да изрази своите мисли и чувства, а след това ще се работи за решаване на проблемите. Това ще помогне да се намали тревожността, свързана със срещата с непознат човек.
Не забравяйте да подчертаете, че да търсим помощ, когато имаме проблем, е напълно нормално. Формирането на такъв навик при децата е здравословно и им помага да се справят с трудностите в живота.
Истината е най-доброто решение
Лесно можем да се изкушим да подведем детето. Да му спестим информация или да му предоставим подвеждаща такава. Това обаче е грешка, която не само може да разклати доверието му към вас, но и да изложи на риск ползите от предстоящата консултация. Бъдете честни и обяснете причината за посещението, използвайки позитивни послания. Например, можете да му кажете, че психолозите помагат на хората да се почувстват по-добре и да се справят с проблемите си.
Добре е да се договорите с детето си, че след срещата ще прекарате време заедно в приятна обстановка – може да отидете на заведение или да се разходите в парка. Така ще му помогнете да създаде положителни асоциации и да разбере, че посещението на психолог е нещо, което може да бъде подкрепящо и приятно за него. Важно е да го уверите, че той не е виновен за проблема и че вие се грижите за него и искате да му помогнете да се почувства по-добре.
Там няма инжекции
Един от най-лесните начини да обясним на децата какво е психолог е като кажем, че това е лекар за чувствата. Тук обаче трябва да обърнем специално внимание и да успокоим децата, че не е необходимо да се притесняват за инжекции, хапчета и подобни. Например, може да им кажете, че психологът помага на децата и на техните семейства да разрешават проблемите си и да се чувстват по-добре, без да се налага да се приемат лекарства. Така ще намалите притесненията им и ще ги подготвите за това, което предстои. Първото посещение при психолога обикновено включва събиране на основна информация и установяване на доверителни отношения, което се осъществява главно чрез игра. Смело може да му кажете, че посещението ще бъде забавно, за да го уверите и му помогнете да се почувства по-спокойно.
Избягвайте чувството за вината
Никой, нито родителите, нито децата, трябва да се чувстват сами в този процес. Никога не е добре да виним някого за проблема, защото това може да усложни ситуацията. Вместо това, помогнете на детето да разграничи проблема от личността. Обяснете му, че целта на посещението при психолог е да бъде решен проблема, а не да промените неговата личност.
Можете да помогнете на детето, като използвате неговите думи, за да обясните проблема. Често децата имат изненадваща проницателност, когато обясняват проблемите си. Най-важното е, да се чувстват подкрепени и да знаят, че имат някого, на когото могат да се доверят. Помогнете им да разберат, че психологът е тук, за да ги подкрепи и да им помогне да се справят с проблема, като използва различни техники и игри, които са забавни и интересни.
Това е екипна работа
Консултирането е сътрудничество между семейството, детето и психолога, и всеки трябва да се чувства като важна част от този екип. Не забравяйте, че докато психолозите са експерти в областта на емоциите, поведението и решаването на проблеми, вие и вашето дете сте експерти в собствения си живот и семейство. Като родители имате право на всякакви въпроси относно работния процес и е важно активно да участвате в него.
Ние, психолозите, сме тук, за да помагаме!